whatsapp
Çalışma Alanlarımız » EMDR

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)

Türkçe açılımı Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İsimlendirme olan bilimsel Dünya Sağlık Örgütününde travmada en işlevsel olarak kabul ettiği iki psikoterapi tekniğinden biridir.

Ülkemizde ilk defa yaşanan 1999 Büyük Marmara Depreminde psikodestek için yurtdışından gelen uzmanlar tarafından kullanılmıştır.Dünya’da 1987 senesinde Dr.Francine Shapira göz hareketlerinin rahatsız edici düşüncelerin şiddetin azalttığını keşfetti sonrasında birçok travmaya maruz kalmış kişilerdebilimsel olarak inceleyerek EMDR’ın iyileştiriciliğini kanıtladı.Şimdi psikolojinin farklı alanlarında Dünya ve Türkiye’de birçok bilimsel çalışma ile gelişimini devam ettirmektedir.

EMDR’da ilaç elktrik dalgası kullanılmaz.Asla hipnoz değildir.Çift yönlü uyarım veren EMDR aleti ya da terapistin danışanın gözlerini sağa ve sola hareket ettirerek beynin sağ ve sol lobunu hafifçe uyarır ve danışan belleğindeki rahatsız edici duyumlara odaklanması istenir.Uykunun REM evresindeki iyileştiriciliğinin EMDR seansları ile sağlandığı düşünülmelidir.

İşlevselliği bazen değersizim, güçsüzüm, yalnızım,başarısızım, yeteneksizim, yetersizim, sevmiyorum gibi düşünceler bazen bedende hissettiğimiz ağrı ve duyumlar bazen de çok yoğun ve önüne geçilmez korku, öfke, aşk, kaygı, heyecan gibi duygular bozar.

Bazen büyük doğal afetler savaşlar, tacizler, tecavüzler, ölümler, ayrılıklar, büyük kazalar travmaya sebep olurken bazen patronun söylemiş olduğu bir cümle, evlilik teklifinin kabul edilmeyişi, girilmiş bir sınavda istenilen skoru alamamakta travma nedeni olabilir.

EMDR mutlaka alanında uzman ve DBE’den alınmış uygulayıcı sertifikasına sahip uzman tarafından uygulanmalıdır.En çok sorulan soru hipnozda olduğu gibi bilincin açık olup olmadığı ile ilgilidir.EMDR’ da bilinç tamamen açık danışan ifade ettiklerinin farkındadır.

Dönüşüm Psikoloji’nin her problemi alanında uzmanları ile çalışmak temel prensibidir.

Hemen Randevu Alın »

Tüm hakları Dönüşüm Psikolojiye aittir © 2019

Tasarım Altan Sarı Web Design