whatsapp
Blog » Makaleler »
Vajinismus Nedir? Tedavi Edilebilir mi?

Vajinismus Nedir? Tedavi Edilebilir mi?

Vajinismus kadınların vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılarak hissedilen ağrı nedeniyle cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus ilk cinsel ilişki deneyiminde olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. İstem dışı yaşanan ve kişiyi ciddi rahatsız eden bu durum sadece cinsel ilişki esnasında değil bazen vajinal doktor muayenesi esnasında, tampon kullanırken, hatta kişinin kendi parmağının bir dokunuşu ile bile gerçekleşebilir.

Vajinismus toplumumuzda oldukça sık yaşanılan bir problemdir. Birçok kişi bu durumdan utanç duyar ve destek almaz. Çoğu zaman ya çevrede bebek baskısını yoğun hissettiklerinde ya da kendileri çocuk istediğinde ya da partnerleri bu konuyu ciddi problem haline getirdiğinde destek almak için başvuruda bulunurlar. Bu problemden dolayı boşanma kararı almış, ciddi aile içi şiddetin yaşandığı, depresyon gibi başka rahatsızlıklarında eklendiği çok vaka vardır.

Vajinismus yaşayan kişi öncelikli olarak bir kadın doğum uzmanına gitmeli ve biyolojik etkenler ekarte edilmelidir. Biyolojik bir neden saptanmadıysa muhtemel bilinçdışı etkenler mevcuttur ve cinsel terapi gereklidir.

Vajinanın istem dışı kasılmasına neden olan yanlış ve sağlıksız cinsel inanışlardır. Bu inanışlara çok farklı etkenler neden olabilir. Bu nedenler yetersiz cinsel eğitim, yanlış kaynaklardan edinilmiş cinsel bilgiler, hamilelik korkusu, mevcutta yaşanılan stres faktörleri, geçmiş travmalar, ilişkisel problemler, abartılmış ilk gece hikayaleri, hymen dokusu ile ilgili abartılmış düşünceler, baskıcı otoriter aile yapısı, ağrılı acılı jinekolojik muayene gibi çok çeşitlidir.

En çok ifade edilen mitler; “Penisin vajinaya girişi zordur, ilk cinsel ilişki kadın için çok ızdırap vericidir, ilk cinsel ilişkide kanama çok olur kadın bundan zarar görür, ilk cinsel ilişkide kan gelmezse kadın bakire değildir, sürtünme ile kızlık zarı bozulabilir, evlenmeden önce kızlık zarı bozulmamalıdır, mastürbasyon ile kızlık zarı bozulabilir ‘’ dir.

Toplumumuzda cinsel eğitim hala çok yetersizdir. Bebeklikten itibaren cinsellikle ilgili ifade ve tutumlar aslında cinsel birlikteliklerin nasıl yaşandığını çok etkilemektedir. Örneğin; vajina ile ilgili basit anatomik yapıyı bilmeyiş bu cinsel mitler inanışları güçlendirir. Vakalarda kızlık zarına dair eksik ve yanlış bilgilerle sıklıkla karşılaşırız. Kızlık zarı kalındır, zar yırtılır, esnek değildir vb. gibi.

Cinsel birliktelik ve evlilik öncesi yapılan cinsel psikoeğitim bile vajinismusu engellemede oldukça etkilidir. Başta da ifade ettiğimiz gibi vajinismusun tek bir nedenle açıklayamıyoruz. Cinsel travmalar vajinismusa neden olabilir fakat her vajinismus vakasında istismarı düşünmek de çok anlamlı değildir.

Psikoeğitim, bilişsel davranışçı terapi teknikleri ve EMDR terapisi ile vajinismus oldukça rahat çözülebilir. Cinsel terapi eğitimi almış alanında uzman bir terapistten destek alınmalıdır.

Uzman Klinik Psikolog Kadriye Doğan

Tüm hakları Dönüşüm Psikolojiye aittir © 2019

Tasarım Altan Sarı Web Design